HİSARKÖY

Yağcılar bucağının batısında ve Bigadiç'in 18 km doğusundadır. Hisar köyünde dağ yamacındadır. Yolu asfalt olup, sürekli vasıta bulmak mümkündür. 

Kaplıcanın iptidai şekilde 27 oda 8 banyosu bulunuyorken, İl Özel İdaresinin girişimleri ile modern bir banyo inşa edilmiş, 1991 yılında hizmete açılmıştır. 

Bu kaplıcanın bulunduğu bölgede eski ve pek büyük bir şehrin Roma ve Bizans dönemi harabeleri mevcuttur. Kaplıcanın suları romatizma, deri ve kadın hastalıklarında, kükürtlü, çelikli termal sular, mide ağırsak hastalıklarında, hazımsızlıkta ise acı su ve karbonlu su kullanılır. Buranın suları banyo olarak kullanıldığı gibi içme olarak da kullanılır. Ayrıca çamur tatbikatı da vardır.

V. V. Hamilton 140 °F üzerinde ayarlı termometre ile en sıcak kaynağın hararetini ölçememiştir. Soğuk havalarda kesif bir buharla örtülü bulunan bu kaynak hakkında Harles, Hamilton'un buluşlarına dayanarak, Venezuella'daki Valencia derecesinde ve belki de dünyanın en sıcak bir kaynağı olması ihtimalini ileri sürmektedir (354).

 

Her birinden ayrı mahiyette sıcak su fışkıran kaynaklar şunlardır:
Kükürtlü su kaynağının suyu 58 °C sıcaklıkta, verimi dakikada 100 litredir.
Çelikli su kaynağının suyu 75 °C sıcaklıkta, verimi dakikada 80 litredir.
Bu iki kaynak kaplıcanın suyunu teşkil etmektedir.
Çamaşırlık suyu kaynağının suyu 75 °C sıcaklıkta, verimi dakikada 80 litredir. Bu  su çamaşırlık adı verilen mahalle akmaktadır.
Köyün 500 metre kuzeyinde çıkan acı suyun sıcaklığı 29 °C, verimi dakikada 40  litredir.
Köyün hemen doğu kenarındaki karanfilli çeşmede çıkan karbonlu sular, pek eski devirlerde künklerle hisar tepesinden bu çeşmeye getirilmiştir.
Yukarı çeşme mevkiindeki kokar suyun sıcaklığı 50 °C'dır. 

Tarihi devirlerde şöhret kazanmış bulunan bu kaplıca ve suların bir çoğu yüksek  radyoaktiviteye sahip alkali tabiattadır. 

Bu muhtelif özellikteki sular, meyilli bir bölgede ve bir hektar genişliğindeki arazi  içinden çıkarlar. Esas kaynaklar Porphyr-Trachy kayaların ateşten çatlamış,  parçalanmış yerlerinden kendilerine yol bulmuşlardır. Kaplıca sularının esas vasfını  kükürt, çelik, arsenik ve radyoaktivite teşkil etmektedir (355).

Kategorideki Diğer Başlıklar

AKKAYA