GSM RUHSAT BELGELERİ

1: ODA KAYIT BELGESİ

2: VERGİ LEVHASI

3: İKAMETGAH

4: NUSUF CUZDANI FOTOKOPİSİ

5: USTALIK BELGESİ

6: KİRA SÖZLEŞMESİ

7: İŞ AKIM ŞEMASI

8: İŞ AKIM ŞEMASI AÇIKLAMASI

9: MAKİNA YERLEŞİM PLANI

10: ÇEVRE ETKİLEŞİM RAPORU

11: ELEKTRİK PLANI

12: Y. SONDURME TÜPÜ FATURASI

13: 3 ADET FOTOĞRAF

14: 2 ADET PLASTİK DOSYA

SIHHİ MÜESSESE LİSTESİ

1: VERGİ LEVHASI

2: ODA KAYIT BELGESİ

3: TAPU VEYA KİRA KONTRATI

4: İKAMETGAH

5: NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ

6: 2 ADET GOTOĞRAF

7: 2 ADET PLASTİK DOSYA

8: YANGIN SÖNDÜRME TÜĞÜ

9: USTALIK BELGESİ GÖREN İŞLETME İÇİN USTALIK BELGESİ

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

1.    Evlenecek olan çiftler 08:00 – 17:00 saatleri arasında  birlikte başvuru yapmaları gerekir.

2.    Çiftlerden birinin yerleşim yeri adresinin Bigadiç Belediyesi sınırları içerisinde olması esastır.

3.    Resimli ve bekâr yazılı nüfus cüzdanları asılları ve 1’er fotokopileri (ehliyet geçersizdir.) bulunması zorunludur.

4.    5 adet vesikalık fotoğraf renkli ön cepheden baş açık, inkılap ilkelerine uygun  sivil giysilerle ve kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir.

5.    Çiftlerin evlendikten sonra oturacakları adres DEĞİŞEK İSE  kendi adlarına düzenlemiş su,elektrik ve telefon faturalarından birini , yada abone sözleşmesinin fotokopisi ile kira sözleşmesinden ( noter tasdikli ) birini de getirebilirler.

6.    Kızlık soyadını kullanmak isteyenlerin müracaat sırasında soyadı dilekçesi doldurmaları gerekmektedir.

7.    Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

Reşit Olmayanlar

17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alanlar anne baba izni ile evlenebilirler. Anne veya Babadan biri ölmüş veya ayrılmış ise velayeti  Nüfus Kayıt Örneği ile belgelenecektir.

16 yaşını bitirip 17 yaşından gün alanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler. Müracaat sırasında yine anne ve baba kimlikleriyle birlikte bulunmak zorundadır.

Boşanmış ve Dul Olanlar

Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 300 gün  geçmeden evlenemezler.

Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden bekleme süresinin (300 gün) kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şerhi de olmalıdır.

İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.

İzin Belgesi ile İlçe Sınırlarımız İçinde Evlenmek İsteyenler

Çiftler Bigadiç İlçe sınırları içinde  oturmuyorlar ise oturdukları ilçe belediyesinden birisinin bağlı olduğu Evlendirme Dairesine  beraber giderek, evlendirme izin belgesini  aldıktan sonra 2’şer fotoğraf ve nüfus cüzdanlarının fotokopileri ile Evlendirme Dairemize müracaat edebilirler.

Bigadiç’te ikamet edip, başka yerde nikah kıydıracak çiftler gerekli evrakları hazırlayarak Bigadiç Belediyesi Evlendirme Memurluğundan izin belgesi alarak 6 ay içerisinde  istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

Yabancı Evlilik için Gerekli Evraklar

Çiftlerden birinin Bigadiç sınırları içinde ikameti esastır.

Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda… vs.)

Diğer ülkelerin vatandaşları ise  İstanbul da bulunan kendi başkonsolosluklarından alacakları evlenme ehliyet belgelerini İstanbul Valiliği ve İlçe Kaymakamlıklarındaki Hukuk İşleri Müdürlüğünde  tasdik ettireceklerdir.

İstanbul da başkonsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri Bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.

Yabancı uyruklu erkek ve kadınların pasaport ve kimliklerinin noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılması gerekmektedir.

Nikah akdi sırasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için yeminli tercüman (Belgesi ve belgenin örneği ile birlikte) bulundurulması zorunludur.

Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.

Lahey Antlaşmasına dahil olmayan ülkeler kendi bölgelerindeki yetkili mahkemelerce verilen Evlenme Ehliyet Belgesi (Bekarlık Belgesi) ve Doğum Belgelerinin Türkçe tercümeleri ile birlikte konsolosluğumuz tarafından onaylanması zorunludur. (Evlenme Yönetmeliği 20. Madde 3. Fıkra) Örnek Ülkeler : Fas, Brezilya vb.